Pozwala ona a prawidłowy przepływ powietrza w budynku, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy są one coraz bardziej szczelne. Wentylatory i inne mechanizmy w kanałach wentylacyjnych mogą jednak być źródłem sporego hałasu. Jest on uciążliwy zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak sypialnie, pokoje dzienne, pokoje dziecięce, czy budynkach użyteczności publicznej takich jak muzea czy szpitale. Wentylację można wyciszyć, stosując w niej specjalnie do tego celu stworzone tłumiki. Montuje się je zazwyczaj w pobliżu źródła hałasu, jednak należy pamiętać, że nie zawsze jest nim sam wentylator.
Tłumikipasywne
Tłumiki pasywne zazwyczaj dzieli się na tłumiki absorpcyjne, tłumiki dławiące i tłumiki odbiciowe. Jeśli chodzi o tłumiki absorpcyjne, ich działanie jest stosunkowo proste. Energia dźwięku, która wpada do tłumika, jest pochłaniana przez materiał dźwiękochłonny. Dzięki tarciu zamienia się ona w ciepło. Minusem tego typu tłumików jest to, że wytwarzane ciepło może stwarzać korzystne warunki do rozwoju pleśni i bakterii wtedy, gdy kanały wentylacyjne są wilgotne. Szkodliwe mikroorganizmy dostają się wtedy wraz z powietrzem do naszych płuc. Dlatego zawsze należy dbać o to, by układy wentylacji w domu były regularnie czyszczone. Przy poprawnie użytkowanej wentylacji tłumiki absorpcyjne są całkowicie nieszkodliwe. Tłumiki dławiące działają podobnie. Również zamieniają energię dźwięku w ciepło. Jednak w ich przypadku zamiana odbywa się, gdy powietrze przepływa przez porowaty materiał o dużym oporze przepływu. Są rzadko stosowane w technice wentylacyjnej, częściej widuje się je w instalacjach parowych. Tłumiki odbiciowe stosuje się z kolei m.in. w maszynach spalinowych.
Tłumikiaktywne
Tłumiki do wentylacji to rzadko tłumiki aktywne. Jak one działają? Aktywnie redukują hałas. Jednak aby działały poprawie niezbędne jest wygenerowanie takich fal akustycznych, które zminimalizują fale wydawane przez wentylację. Jest to dość skomplikowany proces. Specjaliści twierdzą jednak, że tłumiki aktywne będą dopracowywane przez producentów i to właśnie one są przyszłością w dziedzinie redukcji hałasu.