Rozwój tej dziedziny trwał wiele tysięcy lat: od zapewniających ochronę przez chłodem i upałem jaskiń, przez akwedukty, aż do współczesnych zaawansowanych technologii.
Technikazczasówprzedrewolucjąprzemysłową
Systemy klimatyzacji cieszą się dużym powodzeniem. Trudno już dziś spotkać samochód bez takiego wyposażenia. Klimatyzacja jest także nieodzownym elementem nowoczesnego biura, a rozbudowane systemy dbają o jakość powietrza w halach produkcyjnych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że te praktyczne urządzenia wywodzą się jeszcze z czasów starożytnych. Technologię chłodzenia nagrzanych upałem pomieszczeń wymyślili starożytni Rzymianie. Wykorzystywali do tego celu wielkie bloki lodu transportowane z okolicznych gór. Nietrudno wyobrazić sobie koszt takiego „klimatyzatora”, który musiał przebyć długą drogę, przeciągany siłą mięśni niewolników. Początki technologii zmieniania atmosfery wnętrz notowane są na około 1000 lat p.n.e., a różne próby podejmowano aż do czasów rewolucji przemysłowej.
Systemy klimatyzacji do chwili obecnej budzą wątpliwości sceptyków. To efekt stosowania w pierwszych nowoczesnych klimatyzatorach szkodliwych substancji chłodzących. Pomimo wynalezienia nowoczesnych chłodziw, wciąż jeszcze w pamięci pozostaje dziura ozonowa. Willis Carrier, uznawany za prekursora klimatyzacji, wynalazł jednak urządzenie na bazie wody, które pozwalało na kontrolowanie poziomu wilgotności i temperatury. Wydarzenie to miało miejsce w 1902 roku. Kolejne odkrycia, które wpłynęły na rozwój klimatyzacji, to:
synteza chemiczna ziębników CFC w 1928 roku,
pierwszy sprzedażowy automat chłodzący – wyprodukowany w 1928 roku,
pierwszy klimatyzowany samochód z 1930 roku,
instalacja klimatyzacji w zakładach włókienniczych w Północnej Karolinie w 1948 roku,
klimatyzowane kombinezony astronautów na Księżycu w 1969 roku,
pierwsze pompy ciepła w 1977
Do dokonań współczesności można zaliczyć wynalezienie elektronicznych systemów sterowania, zwiększenie wydajności i dodanie nowych funkcji, a także wycofanie szkodliwych ziębników na korzyść nowych, ekologicznych.