System wentylacji w domu – najważniejsze warunki
-
Odsłony: 1632
-
Przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu większej grupy osób po kilku godzinach powoduje znaczne obniżenie się poziomu tlenu i wzrost ilości dwutlenku węgla.
- Konsekwencją są bóle głowy, brak koncentracji i złe samopoczucie. Eliminowanie takich stanów to podstawowe zadanie wentylacji.
-
Podstawowe zadania systemu wentylacyjnego
- Wentylacja w ogólnym przekonaniu ma za zadanie poprawę komfortu wnętrz i samopoczucia przebywających w nich osób. W rzeczywistości jednak jej znaczenie jest znacznie szersze, a montaż systemu w budynku – obowiązkowy. Decyduje o tym prawo budowlane, które narzuca określone wymogi. Mówi o nich norma PN-83/B-03430/Az3:2000, która określa między innymi tempo wymiany powietrza w różnych pomieszczeniach. Wymagania te przedstawiają się następująco:
- przepływ w ilości 70 m³/h dla kuchni, w której funkcjonuje kuchenka gazowa,
- przepływ w ilości 50 m³/h dla kuchni, w której funkcjonuje kuchenka elektryczna oraz dla łazienki,
- przepływ w ilości 30 m³/h dla pokoju mieszkalnego i toalety,
- przepływ w ilości 15 m³/h dla pomieszczeń gospodarczych bez okien i korytarzy.
Określone normy wskazują na zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń na czyste powietrze. Dopływ jego odpowiedniej ilości ma wyeliminować szkodliwe dla zdrowia czynniki – nie tylko nadmiar CO2, ale też wysoki poziom wilgotności oraz nagromadzenie zanieczyszczeń fizycznych i biologicznych powietrza.
-
Jakie warunki powinna spełnić prawidłowo działająca wentylacja?
- Aby system wentylacji działał efektywnie, a jednocześnie nie wpływał negatywnie na komfort mieszkańców, powinien spełnić kilka warunków. Te podstawowe to: tworzenie i utrzymywanie stałego, przyjemnego mikroklimatu, regulowana wydajność, ograniczenie poziomu wilgotności, której nadmiar sprzyja rozwojowi pleśni, redukcja emisji hałasu, ograniczenie do minimum strat ciepła, wyeliminowanie przeciągów, usuwanie z pomieszczeń wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych, biologicznych, dymu, zapachów kuchennych i CO2. Oczywistym jest, że głośno pracująca wentylacja także skutecznie wymieni powietrze, ale w negatywny sposób wpłynie na samopoczucie lokatorów. Stąd przestrzeganie wszystkich wymienionych warunków jest konieczne, aby system spełniał pokładane w nim oczekiwania.