Wiesza się ja przeważnie nad drzwiami wejściowymi do różnych pomieszczeń po to, aby powietrze z wewnątrz i z zewnątrz nie mogło się mieszać, zwłaszcza w wypadku dużej różnicy temperatur. To urządzenie dosłownie zasysa powietrze, oziębia je lub ociepla, a następnie wydmuchuje w formie powietrznego płaszcza (kurtyny), która sięga aż do podłogi. Kurtyny instaluje się coraz częściej nie tylko w obiektach przemysłowych ,ale również w prywatnych domach. Po co się to robi?
Ciepło–zimno
Najpierw zacznijmy od tego, jakie kurtyny powietrzne rozróżniamy. Do wyboru mamy kurtyny ciepłe i zimne. Jak sama nazwa wskazuje, jedne z nich wydmuchują z siebie powietrze ciepłe, a drugie zimne. To, jaką kurtynę chcemy kupić, powinno zależeć od tego, do czego ona nam jest potrzebna. Kurtyny ciepłe montuje się przeważnie nad drzwiami wejściowymi lub bramami wjazdowymi do garaży. Kurtyna wydmuchująca ciepłe powietrze zapobiega wpadaniu do środka domu zimnego powietrza. Dzięki temu pomieszczeń nie trzeba dogrzewać, a rachunki za energię są niższe. Podobnie działa kurtyna zimna. Tę z kolei wiesza się w różnego rodzaju chłodniach i innych pomieszczeniach, w których musi panować niska temperatura. Kurtyna wisząca nad wejściem zapobiega dostawaniu się do środka ciepłego powietrza z zewnątrz. Ciepłe powietrze w takim miejscu mogłoby doprowadzić do katastrofy na linii produkcyjnej, kurtyny tam są więc przeważnie bardzo silne i niezawodne. Chłodnie inwestują tylko w sprzęt najwyższej jakości.
Montaż
Do wyboru są różne rodzaje kurtyn. Chociaż najbardziej popularne są te wieszane nad drzwiami, zwane poziomymi, można również zakupić kurtynę pionową, którą mocuje się w pobliżu wejścia lub gdzieś w ścianie. Urządzenia nie szpecą pomieszczenia, przypominają nieco nowoczesne klimatyzatory, mogą więc spokojnie być elementem wystroju wnętrza. Są bardzo popularne w centrach handlowych, zwłaszcza zimą, gdy mają za zadanie kusić gości przyjemnym ciepłem od samego wejścia.