Ten sam fakt zaobserwowali właściciele punktów usługowych, przemysłowych i innych przedsiębiorstw. Dlatego też często starają się inwestować w swoje lokale tak, by ich użytkowanie wynosiło ich jak najmniej.
Kutynapowietrzna
Jednym z popularnych w ostatnich czasach rozwiązań jest kurtyna powietrzna. Kurtyny powietrzne mają za zadanie zapobieganiu napływania powietrza z zewnątrz do środka lokalu i jego niekontrolowane nagrzewanie lub schładzanie. Przykładowo, jeśli prowadzimy salon fryzjerski, w którym klient bardzo łatwo może się przeziębić, jeśli nie utrzymamy w nim odpowiedniej temperatury, nie chcemy, by w zimie wpadało do środka lodowate powietrze. Wielu fryzjerów stara się w sezonie zimowym jeszcze mocniej dogrzewać swój salon, aby zimny wiatr wpadający przed drzwi nie miał większego wpływy na ciepło w środku. Jednak rachunki za ogrzewanie, które przychodzą po tym sezonie, nie raz opiewają na ogromne kwoty. Dlatego wielu z nich nad drzwiami salonu montuje kurtynę powietrzną dmuchającą ciepłym powietrzem, dzięki czemu zimne nie może dostać się do środka.
Czytodziała?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z mocy kurtyny powietrznej i twierdzi, że jest ona zbędnym wydatkiem, gdyż pochłania sporo energii. Jednak nie wiedzą one, że zużyta energia to nic w porównaniu z oszczędnościami, jakie kurtyna może przynieść na ogrzewaniu. Nowoczesne kurtyny, jak wszystkie sprzęty elektryczne, są konstruowane tak, by potrzebowały do pracy jak najmniej prądu. Kurtyny są niezwykle skuteczne w zapobieganiu mieszania się powietrza. Dowodem może być to, że często wiesza się je w przejściach między chłodniami a kuchniami hotelowymi, gdzie gorące kuchenne powietrze dostające się do chłodni mogłoby zniszczyć sporo zapasów żywności. Jak łatwo można się domyślić, między tymi pomieszczeniami panują skrajnie różne temperatury. Mimo to kurtyny powietrzne świetnie oddzielają je od siebie.