Czym się charakteryzują? To domy ekologiczne, które mają za zadania zużywać jak najmniej energii, a pobierają ją z odnawialnych źródeł, tj. ziemi, słońca czy wiatru. Domy energooszczędne charakteryzują się dużą szczelnością. Chodzi o to, by nie uciekało z nich ciepło i nie trzeba ich było cały czas dogrzewać. Jak w takim domu działa wentylacja?
Wentylacjamechanicznaagrawitacyjna
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z różnicy w działaniu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Wentylacja grawitacyjna to rozwiązane, które spotyka się w starych domach i blokach. To najprościej mówiąc: naturalny przepływ powietrza przez całą konstrukcję. Aby go wspomóc, budowało się dedykowane kominy i kanały, dzięki którym z mieszkań odsysało się zużyte powietrze.Wentylacja mechaniczna zakładała, że w każdym mieszkaniu są nieszczelności takie jak szpary w drzwiach i oknach, i również nimi wymienia się powietrze. Wentylacja mechaniczna z kolei wspomaga przepływ powietrza dzięki specjalnym urządzeniom – wentylatorom. Sami decydujemy, kiedy chcemy wyzbyć się zużytego powietrza i doprowadzić do mieszkania świeże.
Rekuperator
Jak łatwo można się domyślić, w domach energooszczędnych wentylacja grawitacyjna nie ma sensu, gdyż bryła domu zakłada usunięcie wszelkich nieszczelności. Dlatego instaluje się w nich tylko i wyłącznie wentylację mechaniczną. Jednak eko domy z reguły wyposażone są w jeszcze jedno urządzenie: rekuperator. Rekuperator odpowiedzialny jest za odzysk ciepła ze zużytego powietrza. Zanim usunie nieświeże powietrze, zabiera jego ciepło, by ogrzać nim powietrze, które dopiero ma dostać się do domu. Dzięki temu unikamy wpuszczania do nagrzanego domu zimnego powietrza, a tym samym – zużywania energii na ogrzanie pomieszczeń. Wpuszczenie do domu dużej ilości powietrza nie wymaga też otwierania okien – po prostu zmieniamy ustawienia rekuperatora.