Wentylatory kanałowe i osiowe - charakterystyka typów
-
Odsłony: 450
Prawidłowo zainstalowana wentylacja w domu jest gwarantem naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Jej zadaniem jest bowiem skuteczne odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza wewnętrznego, w którym krąży para wodna oraz zarodników grzybów i pleśni, dzięki czemu powietrze jest dużo lepszej jakości. Wentylatory odpowiadają ponadto za odprowadzenie przykrych zapachów z kanalizacji.
Wentylatory podzielić można na wiele rodzajów, przede wszystkim ze względu na przeznaczenie oraz konstrukcję. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.
Podział ze względu na konstrukcję
Wśród wentylatorów, które wyróżniamy ze względu na ich konstrukcję, warto zwrócić uwagę na wentylatory osiowe, nazywane inaczej śrubowymi.
Przeznaczone są głównie do tłoczenia powietrza o niskim ciśnieniu, dlatego stosuje się je wszędzie tam, gdzie powietrze będzie miało wyjątkowo krótką drogę do pokonania. Najczęściej montuje się ją na ścianach lub suficie. Powietrze, które przepływa przez taki wentylator, nie zmienia swojego kierunku.
Ponadto wyróżnia się:
- wentylatory odśrodkowe
- wentylatory o przepływie mieszanym
Zadaniem pierwszych jest przetłaczanie większej ilości powietrza o dużym ciśnieniu. Powietrze jest rozrzucane przez łopatki wirnika i kierowane do wylotu. Natomiast wentylatory o przepływie mieszanym nadają się do długich kanałów wentylacyjnych o niewielkich spadkach.
Podział ze względu na przeznaczenie i miejsce montażu
Inny podział wentylatorów przebiega ze względu na przeznaczenie oraz miejsce montażu.
Najbardziej popularne są wentylatory kanałowe; instalowane w kanałach okrągłych. Są to urządzenia o dużej wydajności, mogące pracować jako wentylacja naturalna. Nawet po wyłączeniu urządzenia, zapewniony będzie grawitacyjny przepływ powietrza.
Ze względu na miejsce montażu wyróżniamy także wentylatory ścienno-sufitowe, montowane bezpośrednio na ścianie lub na suficie i stosowane jako elementy wentylacji miejscowej. Wentylatory dachowe natomiast przeznaczone są do montażu na wylotach przewodów wentylacyjnych na dachu.